menu

Protetyka

Uzupełnienia protetyczne ruchome

Protezy akrylowe, czyli w większości wykonane z akrylu (wyglądają jak wykonane z różowego plastiku), są to protezy z założenia śluzówkowe, co oznacza, że opierają się w większości lub w 100% na błonie śluzowej. Niestety wiąże się to ze zmniejszeniem wydolności żucia. W uproszczeniu oznacza to, że każdy kęs trzeba będzie dłużej gryźć.

Uzupełnienia protetyczne stałe

Uzupełnienia protetyczne w wieku rozwojowym

  • leczenie protetyczne pacjentów młodocianych, którzy utracili zęby w wyniku przedwczesnych ekstrakcji (najczęściej z powodu próchnicy) lub w przypadku wrodzonych braków zawiązków jest istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka jak i funkcjonowania społecznego (zmniejszona trudność z wymową, mniejsze napiętnowanie),
  • przed leczeniem protetycznym dziecka należy wykonać konsultację ortodontyczną oraz zdjęcie pantomograficzne w module pediatrycznym,
  • pacjenci młodociani według badań bardzo dobrze adaptują się do leczenia protetycznego zarówno pod względem funkcji jak i estetyki.

Uzupełnienia protetyczne stałe

  • prawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne wspomagają terapię z zakresu estetyki twarzy,
  • wygładzenie tzw. „zmarszczek palacza”, uniesienie kącików ust oraz zmniejszenie „marionetek” lub bruzd nosowo-wargowych to istotne dla lekarza prowadzącego leczenie, efekty uzyskane przy prawidłowym odtworzeniu braków zębowych,
  • przed rozpoczęciem leczenia z zakresy estetyki twarzy warto skonsultować pacjenta z lekarzem stomatologiem celem oceny podparcia kostno-zębowego dla tkanek miękkich twarzy (polepszy to długofalowe utrzymanie uzyskanych przez medycynę estetyczna efektów).

Poprawa rysów twarzy pacjentki po wykonaniu protezy całkowitej górnej (obserwowane spłycenie bruzdy nosowo-wargowej i uwypuklenie wargi górnej).

Każda nieleczona utrata zęba niesie za sobą długoczasowe konsekwencje zarówno w strukturach układu stomatognatycznego (przyzębie, staw skroniowo-żuchwowy, kość wyrostka zębodołowego szczęki i kość żuchwy) jak i w tkankach miękkich twarzy przy brakach skrzydłowych i bezzębiu obserwuje się: skrócenie dolnego odcinka twarzy, pogłębienie bruzd nosowo-wargowych, powstanie bruzd tzw. „marionetek”, opadanie kącików ust.